Shimano R50T2 Bremseklodssæt
Shimano R50T2 Bremseklodssæt er et sæt originale Shimano bremsesko/bremseklodser udviklet til brug med Shimano cantilever og traditionelle fælgbremser. Bremseklodserne passer blandt andet til BR-CX50 cantilever-bremser og ældre landevejs-modeller som Tiagra, Sora og Claris, hvilket gør dem velegnede til både cyclocross-, touring- og almindelige racercykler.
R50T2-sammensætningen er optimeret til god bremsekraft og kontrol, også under skiftende vejrforhold, og kombineret med en robust konstruktion giver de både lang levetid og lavt støjniveau under bremsning.
Vigtige egenskaber
-
Kompatibilitet med Shimano bremser – designet til blandt andet BR-CX50, samt forskellige landevejs-modeller fra Tiagra, Sora og Claris med cantilever/fælgbremseopsætning.
-
Effektiv bremsekraft – R50T2-compound sikrer bremseeffekt i både tørre og fugtige forhold.
-
Lavt støjniveau – bremseskoens materiale er formuleret til at reducere ujævn og skinger bremse-støj.
-
Holdbar konstruktion – lang levetid med god slidstyrke ved regelmæssig brug.
-
Passer flere størrelser – til brug med forskelligt monteringsspacer (S, M og L afhængigt af model og hjulbredde).
| SKU | Y8K598020 |
|---|
