Specialized Aethos Comp - Dune White

Specialized
Fra 44.995,00  DKK Førpris 52.990,00  DKK
Størrelsesguide

Specialized Aethos Comp – Shimano 105 Di2 er en high-end landevejscykel skabt til ryttere, der vil kombinere letvægt, komfort og præcis elektronik-gearskift med klassisk køreglæde. Aethos-platformen bygger på Specialized’s idé om en ekstremt let, stiv og ubesværet kørende carbon-ramme, der leverer en naturlig og inspirerende fornemmelse på både stejlere stigninger og længere flade ture.

Denne model er udstyret med Shimano 105 Di2 2×12-speed elektronisk geargruppe, som sikrer hurtige og præcise gearskift med minimal vedligeholdelse, samt hydrauliske skivebremser for stabil og kontrolleret opbremsning under alle forhold. De medfølgende DT Swiss R470 Disc-hjul kombinerer robusthed med lav vægt og gør cyklen velegnet til både træning, gran fondo-ture og racebrug.

Aethos Comp har en FACT carbon-ramme med Rider First Engineered™ geometri for en balanceret kombination af komfort og race-performance, og den viderefører Specialized’s traditionelle designfilosofi med fokus på kørefølelse, stivhed og elegant æstetik.

Vigtige egenskaber

  • Shimano 105 Di2 2×12 elektronisk gear – præcise, trådløse gearskift uden kabelfruktion.

  • Hydrauliske skivebremser Shimano 105 R7170 – stærk og kontrolleret bremsekraft under alle forhold.

  • DT Swiss R470 Disc hjul – let og robust wheelset til landevejskørsel.

  • FACT carbon-ramme med Rider First Engineered™ – optimal balance mellem lav vægt og kørestivhed.

  • Flat-mount skivebremseopbygning og thru-axles – moderne komponentstandard for stabilitet og bremseydelse.

  • 700×28 c dæk (Turbo Pro) – glad balance mellem rullemodstand og komfort.

Specifikationer
SKU97223-54
Gear gruppe (Vises på skilte)Shimano 105 Di2